15 Eesti kalatööstust osaleb 6.- 8.mail Hispaanias Barcelonas toimuval maailma kalaäri suursündmusel, messil Seafood Expo Global.
Tänast Eesti kalandust iseloomustab orienteeritus ekspordile. Eesti kalatööstus on üks vähestest Eesti majandusharudest, mida iseloomustab väliskaubanduse positiivne bilanss. Kalatööstuste toodangust tarbib siseturg hinnanguliselt 15% ja 85% kogutoodangust eksporditakse; Eesti kalasektor ekspordib kalatooteid rohkem kui 57 riiki ja impordib (põhiliselt tooraine) 60 riigist. Kalandussektoris aktiivselt tegutsevate ettevõtete arv on ca 400 ettevõtet turumahuga 547 miljonit eurot.
Töötajate arve kalandussektoris on ca 2400.
Eesti ettevõtluse kogupildiga võrreldes moodustas Eesti kalandussektori turuosaliste summaarne müügitulu ca 1% kõigi Eesti ettevõtete summaarsest müügitulust. Eesti kalatööstuste jaoks on Euroopa Liit suurimaid turge, mida iseloomustab maksejõulisus, suur nõudlus kalatoodete järele ning kõrged nõuded kalatoodete kvaliteedile, samuti armutu konkurents kalaturul.
Eesti Kalaliit on viinud kalaettevõtteid maailma kalaäri suursündmusele juba 25. korda. Eesti rahvusstendil osalevad ettevõtted Avektra, Aires Foods, Alonafish, Betafish, DGM Shipping, Freshrex Group, Hiiu Kalur, JAPS, JP FOODS, Kalameister, Läätsa Kalatööstus, MVWOOL, REYKTAL, RF Grupp ja Saare Kala Tootmine.
Ettevõtete poolt pakutavad kalatooted on tuntud oma headuses, alates kuulsast “Tallinna kilust“ lõpetades selle aasta parima toiduaine tiitliga pärjatud vannamei krevetid paprika ja küüslauguga.
Eesti kalatööstusettevõtete osalemist messil toetatakse Euroopa Merendus- Kalandus ja Vesiviljelusfondist summas 170 000 eurot, messi eelarve on 330 000 eurot.
Eesti Kalaliit asutati 31. oktoobril 1995. aastal kuueteistkümne Eesti kalatöötlemisettevõtte poolt. Eesti Kalaliidu missiooniks on Eesti kalanduse kui majandusharu arendamine ning kalatoodangu konkurentsivõime tõstmine sise- ja välisturgudel.
LISAINFORMATSIOON:
Valdur Noormägi
Eesti Kalaliidu juhataja
Tel. 5091796